Megapiksel

MegaPixel Dijital kameralar ve tarayıcılar gibi cihazlarının görüntü çözünürlüğünü açıklamakta kullanılan ölçüdür. Bu kelimeye anlam katan iki öğe bulunmaktadır Mega ve Pixel; Mega Milyon anlamına gelmektedir, Pixel ise Picture Element Resim Öğesi kelimelerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Özetle Pixel fotoğrafı oluşturan her bir küçük noktaya verilen isimdir. Bu tanımlamalardan sonra MegaPixel bir milyon pixelden (resim öğesinden) oluşmaktadır diyebiliriz.

Maksimum Baskı Boyutu Gerekli Yakalama Çözünürlüğü

15 x 20 cm (5 x 7 inç) 1 megapiksel
20 x 25 cm (8 x 10 inç) 2 megapiksel
28 x 36 cm (11 x 14 inç) 3 megapiksel
50 x 75 cm (20 x 30 inç) 4 megapiksel

LCD

LCD'nin açılımı Liquid Crystal Displaydir. Yani , yazımızda bahsi geçen likit kristal ekranın kısaltması LCD’dir.

CCD , CMOS

CCD veya CMOS, bildiğimiz elektronik devreler gibidir sürekli kullanılan “elektronik film” görevi görürler. Bu cihazların üzerinde, en az cihazın çözünürlüğü kadar sensör/devre vardır ve bu devreler, o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden dijital ortama yansıtırlar. Yani 5MP bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde, 2560 x 1920 yani yaklaşık 5 milyon adet mini sensör bulunur.

Flaş

Flaş , uzun süre, birçok fotoğrafçının kullanmakta tereddüt ettiği bir ekipmandı. Film ile fotoğraf çekimlerinde ayrıca sonucu çok sonra görebilmeniz gibi bir zorluk daha vardı. Aslında bugün otomatik flaş iyi çalışmakla birlikte , eğer çok deneyim sahibi değilseniz, sonuçları önceden tahmin etmek yine de çok zordur. Bu nedenle bir çok fotoğrafçı , hiç flaş kullanmaz. Bu çok kötü, çünkü flaş bazen çok yardımcı olabilir, gündüz bile fotoğrafa özel bir anlam katmak için kullanılabilir. Likit kristal ekranı (LCD) olan bir dijital fotoğraf makinesi ile flaşı kontrol altına almak artık çok kolay. Çekim yapıp, hemen sonucu görerek, gerekirse ayarı değiştirebilirsiniz.

Beyaz ayarı

Beyaz bir karton kağıdı düşünün. Bu kağıda ışıkta bakarsak farklı , gece lamba ışığı altında bakarsak farklı görürüz. Bu ışıktan kaynaklanmaktadır. Dijital makinelerdeki beyaz ayarı da bu ışık farklılıklarını düzenlemek, resminizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak amacı ile konulmuş bir özelliktir.

Dijital FotoğrafçılıkKaynaklar:

Türk Tarih Vakfı (www.tarihvakfi.org.tr )
Dijital Fotoğraf Rehberi (Fujifilm'in hazırladığı National Geographic Türkiye eki)
Hepsikamera.com (www.hepsikamera.com)
PCLabs (www.pclabs.gen.tr)