Satın Alırken DİKKAT!

  • Megapiksel: Daha çok megapiksel , daha büyük baskılara dönüştürülebilecek daha fazla ayrıntının yakalanmasını sağlar. Megapiksele ihtiyacınız yoksa , eşdeğer özellikler ve kaliteyi sunan daha hesaplı bir makine alabilirsiniz. Ama yine de en az 5 megapiksel olmalı.
  • Objektif: Fotoğraflamayı sevdiğiniz konuların fotoğrafını çekmenize olanak verecek bir odak uzaklığı aralığına ihtiyacınız olacaktır: Manzaralar için geniş açılı, çiçekler için makro, insanlar için tele, gezi fotoğrafları için geniş açılı ve tele objektifler gibi.
  • Dahili İşleme: Görüntü algılayıcı makinenin önemli noktalarından sadece birisidir. Verilerin o algılayıcıda nasıl işlendiği renk , parazitlenme, hız ve daha pek çok şeyi etkileyebilir.
  • Elinize oturup oturmaması: Sizin makineyle uyumunuz çok önemli bir konudur. Makinenizle mutlu olmak istiyorsanız, sadece teknik özelliklerine bakmayın, mutlaka elinize alıp deneyin.
  • Kullanım kolaylığı: Dijital fotoğraf makineleri bu alanda birbirinden çok farklı olabiliyor. Önemli ayarlara ulaşmanın zorluğuna, bu ayarların kullanımının ne denli basit olduğuna ve likit kristal ekrandaki menülerin açık (ve okunması rahat) olup olmadığına bakın.
  • Gerekli özellikler: Neye ihtiyacınız olduğunu baştan düşünün. Çok yakın mesafeden netleme, manuel ayar, elle netleme, ikinci perde flaş senkronizasyonu, aksesuvar objektifleri gibi özelliklere gerçekten ihtiyacınız olacak mı?
  • Sistem gerekleri: Filmli bir refleks makineniz varsa, onun objektiflerini veya harici flaşını kullanabileceğiniz bir dijital fotoğraf makinesi edinmek isteyebilirsiniz.
  • Aksesuvarlar: Çekimlerinizde harici flaş , filtre , harici pil gibi aksesuvarlara ihtiyaç duyuyorsanız seçtiğiniz makinenin bunları kullanmaya olanak verdiğinden emin olun.
  • Likit kristal ekran: Likit kristal ekran fotoğraf makinenizin çok önemli bir parçasıdır. Rahatça kullanılabilecek büyüklükte olması, parlaklık ve kontrastın yeterliliği , iyi renkler sunabilmesi ve kolayca görülebilmesi önemli. Hareketli ekrana (yukarı-aşağı ve sağa – sola döndürülebilir) ihtiyacınız varsa , seçtiğiniz makinenin bu olanağı sunduğundan emin olun.
  • Boyut: Son yıllarda trend gitgide daha küçük makinelere doğru kayıyor. Her zaman yanınızda taşıyacağınız, cebinize sığacak bir makine istiyorsanız bu mükemmel bir seçim olabilir; ancak küçük makinelerde özelliklerin kısıtlı olmasını da normal karşılamak gerekebilir.

Dijital FotoğrafçılıkKaynaklar:

Türk Tarih Vakfı (www.tarihvakfi.org.tr )
Dijital Fotoğraf Rehberi (Fujifilm'in hazırladığı National Geographic Türkiye eki)
Hepsikamera.com (www.hepsikamera.com)
PCLabs (www.pclabs.gen.tr)